top of page

Авторско кодиране с Toolbook

Top page

Програмирането може да изглежда като суха дисциплина; нещо, направено от странни езици, които изглеждат като смесица от букви, цифри, скоби и странни символи, предназначени за малцина избрани... Но зад кода винаги има сърце, страст  и много фантазия...

Coding.png
ezgif.com-gif-maker.gif
 
SDK за авторство, каква страст

В края на миналия век, преди широкото разпространение на Интернет чрез най-разнообразни видове устройства и електронни книги , разпространението на мултимедийно съдържание беше почти изцяло поверено на CD ROM. Те са произведени със специален софтуер, наречен Authoring, чиято дефиниция е:

 

Наборът от всички онези операции, които допринасят за  създаване на мултимедийна информационна поддръжка (CD, DVD и др.) и която се осъществява чрез комплект за разработка, позволяващ създаването на приложения, които могат да се изпълняват на различни видове устройства (PC, Mac, таблет, смартфон и др.). Комплектът е  оборудван с език за програмиране, който осигурява два режима на изпълнение:

  • Автор , в който съдържанието (като текст, изображения, аудио, видео) е събрано заедно с поредица от програмируеми обекти (като менюта, бутони за навигация и/или действия и т.н.), необходими за използване;

  • Четец , който позволява справка с приложението.  

От редакционна гледна точка, Authoring беше нещо изключително красиво, защото предлагаше на крайния потребител толкова обилно количество прозрения по тема чрез аудио, видео, изображения и анимации.

Всеки малък детайл беше проверен: всичко трябваше да е перфектно! Програмите, които направиха възможно реализирането на тези чудеса, биха могли лесно да разработят истински мултимедиен софтуер дори с приложения за управление ...

Имах привилегията да мога да изследвам този клон на програмирането надлъж и нашир, успявайки да разработя различни мултимедийни приложения, от които тук представям тези, които са ми най-скъпи.

 

Този натрупан опит, въпреки че винаги е бил граждански, промишлен и военноморски електротехник,  Изливам го в някои творения за мрежата или за професионални презентации.  

Няколко думи за моето сърце SDK: Toolbook

ToolBook беше комплект за разработка на софтуер за мултимедийно програмиране, посветен на създаването на съдържание за електронно обучение в среда на Microsoft Windows. Разработката му е инициирана през 1990 г. от Asymetrix Corporation , рожба на Пол Гарднър Алън , съосновател на Microsoft заедно с Бил Гейтс.

ToolBook използва метафората на книгата: файлът на проекта се смяташе за обем, включващ няколко страници с мултимедийно съдържание: текст, изображения, аудио, видео, анимация и т.н.

Този SDK даде възможност за създаването на приложения и учебни материали за Windows и/или уеб. За да поддържа тези два модела на внедряване, ToolBook включва две различни среди за разработка:

  1. Open Script Editor – ToolBook включва интегриран, високопроизводителен език за програмиране, наречен Open Script, който беше обектно-ориентиран и управляван от събития. Open Script имаше над хиляда команди и функции и беше изцяло насочен към разработване на компютърни приложения. Всеки обект, съставляващ книга, от реда до бутона, позволяваше достъп през контекстно меню до нещо като бележник, който беше точно редакторът, в който бяха съставени блокове от програмен код, но функционираше само в рамките на родния двигател на ToolBook.

  2. Редактор на действия - Това беше втора среда за програмиране, отново базирана на Open Script, но изключително опростена. Всъщност той съдържаше около осемдесет функции, изразени или в кодова форма, които да се прилагат към обекти или директно към обекти ( бутони за действие , комбинирани полета , квадратчета за отметка и т.н.) за бързо получаване на въпросници с множествен избор , серия от уроци, хипертекст , презентации , и т.н. Тази функция е предназначена за тези, които, въпреки че не са напълно запознати с основните понятия за програмиране, се нуждаят от създаване на дидактически дигитален материал. Програмният код на Action Editor работи еднакво добре както в ToolBook, така и в уеб браузър ( DHTML ).

 

След няколко корпоративни перипетии софтуерът премина към SumTotal , която го разработи до 2012 г. с версия 11.5. С прессъобщение от юни 2021 г., публикувано на уебсайта си, Sum Total обявява официалната крайна дата на поддръжка, EOL , за ToolBook, започваща от 31 декември 2021 г.

ToolBook_115_UI.png

 

GUI на най-новата версия на Toolbook 11.5

Софтуерът

Все още няма публикувани публикации на този език
Очаквайте новини...
AGPS
Aquacounter
MAE
ezgif.com-gif-maker.gif

Споделете тази страница 

scendi.gif
bottom of page